0
نویسنده کتاب کودک و نوجوان: آینده‌ای درخشان در انتظار ادبیات کودک و نوجوان نویسنده کتاب کودک و نوجوان گفت: آمار ارائه شده در خصوص سرانه مطالعه از عدم تغییر آمار کتابخوان‌ها در کشور حکایت دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، داود امیریان، نویسنده کتابهای کودک و نوجوان در حاشیه جشن امضای کتاب‌های تألیفی خود در شهر اراک، با اشاره به اینکه آمار ارائه شده در خصوص سرانه مطالعه از عدم تغییر آمار کتابخوان‌ها در کشور حکایت دارد، گفت: علاقه به کتاب مانند دیگر موارد علمی و هنری مخاطبان خاص خود را داشته و تغییر نمی‌کند.

وی تعداد و آمار کتابخوان‌ها در شهرهای کوچک را بیشتر از کلان‌شهرها دانست و بیان کرد: دسترسی راحت تر به کتابخانه‌های عمومی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فراغت بیشتر و نظارت خانواده‌ها سبب شده آمار کتابخوان‌ها در شهرها بیشتر از کلانشهرها باشد.

نویسنده کتاب کودک و نوجوان تصریح کرد: اگر همانگونه که به بحث تجملات در زندگی توجه می‌شود به همان اندازه هم خرید کتاب و تجهیز کتابخانه‌ها در منازل مورد توجه قرار گیرد، می‌توان به افزایش سرانه مطالعه در کشور امید داشت.

نویسنده کتاب «گردان قاطرچی‌ها» نقش خانواده را در ترویج فرهنگ مطالعه کتاب مثمرثمر دانست و اظهار کرد: اگر از همان دوران کودکی والدین فرزندانشان را با کتاب مأنوس کنند، خواه ناخواه این موضوع در کودک نهادینه شده و ادامه پیدا می‌کند.

امیریان با اشاره به اینکه ادبیات کودک و نوجوانان پس از انقلاب به سرعت رشد و توسعه پیدا کرده، افزود: با توجه به این رشد و توسعه آینده‌ای درخشان در انتظار ادبیات کودک و نوجوان است.

وی تصریح کرد: با حضور نویسندگان توانا و مخاطب‌شناسی قوی که در این عرصه وجود دارد، می‌توان ادعا کرد ادبیات کودک و نوجوان پیشرو ادبیات بزرگسال است.

این نویسنده بزرگ‌ترین مشکلی که نویسندگان با آن روبرو هستند را کمبود کاغذ و تیراژ پایین چاپ برشمرد و گفت: با در نظر گرفتن تعداد شهرها و صرف‌نظر از کلان‌شهرها باید میانگین حدود ۳۰ هزار نسخه از یک کتاب چاپ شود اما این رقم برای هر جلد کتاب کمتر از این میزان است.

امیریان با اشاره به اینکه بالارفتن تیراژ چاپ به افزایش کیفیت و کاهش قیمت کتاب‌ها منجر می‌شود، تصریح کرد: با توجه به کاهش چاپ نسخه‌ها، قیمت تمام شده برای یک کتاب افزایش و به تبع آن قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد.

امیریان از انتشار دو مجموعه کتاب با عناوین «مهمانی باغ سیب» و «عاشقی در خیابان چهاردهم» تا اردیبهشت ماه سال آینده خبر داد.

منبع: فارس
 
تعداد بازديد اين صفحه: 306