1397/4/11 دوشنبه دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ درخشش قهرمانی‌های ملّت در دفاع مقدس بی‌همراهی زنان غیور ممکن نبود علیرضا مختارپور در مقدمه کتاب «گزیده اشعار دومین کنگره شعر دفاع مقدس» آورده است: درخشش قهرمانی‌های ملّت شریف ایران در حماسه هشت‌ساله «دفاع مقدّس» نیز به‌عنوان آیینة تمام‌نمای نبرد حق علیه باطل، بی‌همراهی دلاورزنان غیور و صبور ایران‌زمین ممکن نبود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ‌ در حاشیه برگزاری دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با محوریت آثاری با موضوع نقش بانوان در پاسداشت دفاع مقدس، کتاب «راز گلستان؛ گزیده اشعار دومین کنگره شعر دفاع مقدس» منتشر شد. «راز گلستان» حاوی آثار برگزیده در دومین کنگره شعر دفاع مقدس، در دو بخش شعر کلاسیک و شعر سپید تنظیم شده است. در بخش کلاسیک اشعار ۲۴ شاعر و در بخش شعر سپید، ‌اشعار ۷ شاعر آمده است. علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور مقدمه ای بر این اثر نگاشته است.

در ابتدای این مقدمه آمده است: «نبرد»، «دفاع»، «حماسه»، «مبارزه» و دیگر واژه‌های مرتبط با مقولة جنگ از نظر شنیداری و معناشناسی مردانه به نظر می‌رسند و صفات «مبارز»، «شجاع»، «دلاور»، «آزاده» و صفات مرتبط به این دایرة واژگانی نیز موصوف مرد را به ذهن اهل عادت آدمی متبادر می‌سازد؛ درحالی‌که بانوان، به‌ویژه بانوان مسلمان در نظر و عمل نشان داده‌اند که نقش تاریخی و الهی خویش را ایفا کرده‌اند. این شیرزنان شجاع و نستوه همواره حماسه‌آفرینانی بوده‌اند که در طول تاریخ اسلام و به ویژه تشیع، در دفاع و مبارزه، سهم بسزایی داشته‌اند.

مختارپور تأکید کرده است: زنانی چون «حضرت خدیجه کبری(علیها السلام)»، همسر فداکار نبی اعظم(صلی‌الله علیه و آله)، «سمیه» مادر شهید عمّار یاسر، «نصیبه» پرستار دلیر جبهه‌های نبرد مسلمانان، نمونه‌هایی از زنان نقش‌آفرین در صدر اسلام هستند. دفاع تا پای جان «زهرای مرضیه(علیها السلام)» از پدر بزرگوار و همسر مظلومش امیر مؤمنان علی(علیه‌السلام) و حضور پرشور و شعور زنان در حماسه عاشورا و روایت دلیرانه مظلومیت آل رسول(علیهم‌السلام) در تاریخ برای ابد ثبت و ضبط است و کسی را یارای فراموشی صبر و مقاومت «زینب کبری(علیها السلام)» نخواهد بود.

وی در بخش دیگری از این مقدمه با اشاره به نقش بانوان در دوران دفاع مقدس، آورده است: درخشش قهرمانی‌های ملّت شریف ایران در حماسة هشت‌سالة «دفاع مقدّس» نیز به‌عنوان آیینة تمام‌نمای نبرد حق علیه باطل، بی‌همراهی دلاورزنان غیور و صبور ایران‌زمین ممکن نبود؛ ایشان که پرورش‌یافتة سیرة حضرت زهرا و زینب(سلام‌الله علیها) هستند، به‌ فرمودة رهبر آزادة انقلاب اسلامی، با گذشتشان، ستون‌های مستحکم نظام اسلامی را تشکیل داده‌اند. بانوان مقاوم ایرانی در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل، نقش‌های گوناگونی را به بهترین شکل ادا کردند: مشارکت در جهاد؛ صبر و روحیه‌بخشی به رزمندگان؛ پیام‌رسانی؛ پرستاری و مداوای مجروحان؛ حفظ ارزش‌های نبرد؛ مدیریت خانواده، فرزندان و تأمین نیاز جبهه‌ها در پشت جبهه و گاه مدیریت نبرد در صحنة جنگ و روایت‌گری جنگ و ابلاغ ماندگار پیام دفاع مقدّس به آیندگان و... از جمله نقش‌های برجسته‌ای است که بانوان گران‌شأن در دفاع مقدّس ایفا کرده و می‌کنند. روحیة ایثارگری جوانان امروز در  دفاع از حریم حرم، نتیجة پرورش پسران و دختران ما در دامان مطهر چنین مادران کم‌نظیری است.

در بخش دیگری از این مقدمه آمده است: بنیان‌گذار فقید انقلاب اسلامی(قدّس‌سره) و رهبر بصیر و فرزانه انقلاب اسلامی همواره بر نقش مهم و مؤثر بانوان در تاریخ و نقش کم‌نظیر ایشان در پیروزی انقلاب اسلامی و کسب افتخارات در جنبه‌های مختلف از سوی ایشان تأکید داشته‌اند و بی‌تردید یکی از مهم‌ترین سنگرهایی که زنان دوشادوش همسران، برادران و فرزندانشان در حفظ آن به‌جان کوشیده‌اند، سنگر نفوذناپذیر دفاع از اسلام، انقلاب اسلامی و میهن عزیز ایران است که با مطالعه و بررسی آثار شاخصی که در حوزه ادبیات پایداری تدوین و تألیف شده به بخشی از عظمت وجودی این بانوان گرامی پی می‌بریم.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور هدف از برگزاری «کنگره شعر کتاب دفاع مقدس» را خلق آثاری وزین در حوزه دفاع مقدس دانسته و اینگونه نگاشته است: پس از برگزاری «نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس» که با هدف ایجاد بستر مناسب برای خلق آثار وزین و با محور قرار دادن کتاب «وقتی مهتاب گم شد» (خاطرات ایثارگر دلاور شهید «علی خوش‌لفظ» در دو بخش اصلی و ویژه برگزار شد، امسال نیز با بهره‌گیری از تجربیات یاری‌رسان نخستین کنگره و با هدف ویژه تبیین نقش بانوان اثرگذار در دفاع مقدّس، «دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدّس» با محوریت سه کتاب «دختر شینا»، «گلستان یازدهم» و «راز درخت کاج» که سرگذشتِ گذشت‌ها، رشادت‌ها و دلاوری‌های سرداران بزرگی چون «شهید ستّار ابراهیمی» و «شهید علی چیت‌سازیان» و جلوه‌های زیبای ایثارگری و مقاومت بانوانی چون «خانم قدم‌خیر محمدی کنعان»، «زهرا پناهی‌روا» (همسران شهدا) و «شهید زینب کمایی» را روایت می‌نمایند با همراهی شاعران و نویسندگان مشتاق برگزار شد.

مختارپور در خاتمه آورده است: در این کنگره از مجموع آثار دریافتی، ۲۷۲ اثر به بخش نهایی داوری راه یافته است که از این میزان ۱۱۸ قطعه شعر در بخش کلاسیک، ۱۰۵ قطعه شعر در بخش سپید و قالب‌های نو، ۲۱ شعر در قالب ترانه و ۲۸ قطعه شعر کودک است که با داوری‌های تخصصی و دقیق، برگزیدگانی از میان آن‌ها در هر بخش انتخاب شده است. امید که حاصل این تلاش جمعی، در درگاه لطف الهی مورد قبول قرار گیرد و در مسیر حفظ و ترویج نام، یاد شهیدان و جلوه ایثارگری خانواده‌های شهدا، به‌ویژه بانوان قهرمان دفاع مقدس، مؤثر افتد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 207