.

.
فعالیت های کتابخانه شهدای شهر پرندک در هفته دوم بهمن همزمان با هفته دوم بهمن، فعالیت های فرهنگی به همت کتابخانه عمومی شهدای شهر پرندک برگزار شد.

*
1
جمع‌خوانی کتاب «قصه‌های مرزبان نامه» در کتابخانه شهدای پرندک
با حضور جمعی از پسران نوجوان، کتاب «قصه‌های مرزبان نامه» نوشته مهدی آذریزدی در کتابخانه عمومی شهدای شهر پرندک معرفی و جمع خوانی شد.
زهرا همتی، مسئول کتابخانه شهدای پرندک گفت: مرزبان‌نامه عنوان کتابی است در اصل به زبان مازندرانی، نوشته اسپهبد مرزبان بن رستم بن شهریار بن شروین بن رستم بن سرخاب بن قارن معروف به سعدالدین وراوینی که از نسخه اصلی که به زبان طبری بوده به زبان فارسی دری برگردان شده است.
همتی افزود: این کتاب یکی از آثار ارزنده زبان فارسی است که در نیمه اول قرن هفتم از زبان طبری نوشته شده و از شاهکارهای بلامنازع ادب فارسی و مازندرانی در نثر مصنوع به شمار می‌رود و می‌توان آن را سرآمد تمامی نثرهایی از این دست تا اوایل قرن هفتم به شمار آورد.
وی خاطرنشان کرد: مرزبان‌نامه وراوینی شامل نُه باب و یک مقدمه ‌است. این کتاب از زبان حیوانات و به تقلید از کلیله و دمنه اثر نصرالله منشی نوشته شده‌ است و حکایت‌های این کتاب، به نوعی قصه برخوردها و درگیری‌های حیوانات و دشمنی‌های آن‌ها با یکدیگر است که در خلال آن‌ها، اهمیت هوشمندی و ارزش تدبیر آشکار می‌شود

منبع: زرندیه
 
تعداد بازديد اين صفحه: 48