انجمن خمین

انجمن خمین

انجمن خمین

انجمن خمین

انجمن خمین
با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان خمین برگزار شد همزمان با هفته کتاب و با حضور مسئولین استانی و شهرستانی، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان خمین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، همزمان با هفته کتاب جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان خمین با حضور حجت الاسلام دانشی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ محسن شریفی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی؛ احمد طهرانی، فرماندار خمین و دیگر اعضای انجمن در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این جلسه اظهار داشت: سرانه فضای کتابخانه ای در استان چهار و نیم مترمربع کمتر از استاندارد کشوری است. استاندارد سرانه فضای کتابخانه ای هشت مترمربع تعیین شده در حالی که در این استان، سه و نیم متر مربع است و امید است تا سال ۱۴۰۴ سرانه فضای کتابخانه ای در استان مرکزی به حد استاندارد برسد.

حجت الاسلام والمسلمین دانشی اظهار داشت: ۳۰ نفر در انجمن خیران کتابخانه ساز استان مرکزی عضو هستند و کمک آنان در ایجاد کتابخانه های عمومی و افزایش سرانه فیزیکی این مکان های فرهنگی تاثیرگذار است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در این جلسه اظهار داشت: مرکزی در شاخص‌های شمارگان کتاب، زیربنا، تعداد اعضا و امانت در زمره ۱۰ استان برتر کشور است.

حجت الاسلام دانشی ادامه داد: ترویج فرهنگ مطالعه با دسترسی آسان همه قشرهای جامعه به کتاب و فضای مطالعه میسر می‌شود و همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی و دستگاه‌های متولی امور فرهنگی در این زمینه ضروری است.

وی افزود: سرانه فیزیکی کتابخانه در خمین کمتر از میانگین استان است و این شهر ظرفیتی بیش از ۲ کتابخانه عمومی دارد و انتظار می رود خیرین در این شهرستان به ایجاد کتابخانه اهتمام ورزند.

در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز اظهار داشت: کتابخانه های عمومی نقش تاثیرگذاری در توسعه فرهنگی و اجتماعی هر جامعه ای دارند.

محسن شریفی افزود: فرصت ساخت کتابخانه در زادگاه امام راحل نباید به دلیل اختلاف بر سر مکان از دست برود. می‌توان از ظرفیت خیرین برای ایجاد اماکن فرهنگی و هنری نظیر کتابخانه و نگارخانه در این شهرستان استفاده کرد.

فرماندار شهرستان خمین نیز در این جلسه گفت: فرهنگ سازی در حوزه کتاب، نیازمند برنامه ریزی منسجم در نظام آموزشی است تا از ظرفیت گسترده آموزش و پرورش برای ترویج فرهنگ مطالعه استفاده شود.

احمد طهرانی افزود: ۱۸ هزار دانش آموز مشغول به تحصیل در مراکز آموزشی خمین باید تا پایان امسال عضو کتابخانه‌های عمومی این شهرستان شوند.

وی با اشاره به فعالیت ۶ باب کتابخانه عمومی در مناطق شهری و روستایی خمین، ادامه داد: همزمان با هفته کتاب، دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی با هدف عضویت دانش آموزان در کتابخانه و آشنایی با فضای این اماکن فرهنگی از کتابخانه های عمومی شهرستان بازدید کردند.

فرماندار شهرستان خمین تاکید کرد: باید از ظرفیت کتابخانه ها و فضای فیزیکی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان برای کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کرد.

احمد طهرانی با اشاره به واقع شدن کتابخانه سرداران شهید این شهرستان در طبقه فوقانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: در پنج سال اخیر به دلیل افزایش حجم کتاب و مخازن کتاب مشکلاتی در این مکان ایجاد شده است.

وی افزود: ساختمان جدید این کتابخانه در پارک فضیلت خمین جانمایی شده است اما به دلیل قرار داشتن در فضای سبز مشکلاتی برای ساخت آن وجود دارد و شورای اسلامی شهر باید در مدت یک هفته نسبت به معرفی مکانی مناسب برای احداث کتابخانه سرداران شهید این شهرستان اقدام کند.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 265