.
از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون؛ تعداد کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی ۱۲ برابر افزایش یافته است مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی از افزایش ۱۲ برابری کتابخانه‌های عمومی استان از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون خبر داد.

گزارش تصویری این نشست را اینجا مشاهده کنید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، حجت‌الاسلام عباس دانشی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی، اظهار داشت: اصحاب رسانه به عنوان کتاب‌یاران تلاش می‌کنند که میزان مطالعه افزایش و فرهنگ کتاب‌خوانی گسترش پیدا کند.

وی افزود: در منابع دینی از کتاب در کنار نور و مترادف با نور یاد شده که نشان دهنده توجه و اهمیتی است که اسلام به کتاب و کتاب‌خوانی قائل شده، کتاب معجزه‌ی پیامبر اسلام بوده و این که هم اکنون در همه‌ کتاب‌های جهان چه کتاب‌های آسمانی و چه بشری میراث جاودانی داریم که با گذشت یک هزار و ۴۰۰ سال از زمان نزول تاکنون حتی کلمه‌ و حرفی از آن تغییر نکرده و بدون تحریف در اختیار همه‌ مسلمانان جهان قرار دارد، یک اعجاز بزرگ است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی تصریح کرد: مطالعه‌ کتاب در واقع استفاده از دانش و دانایی پیشنیان ما است و راه‌یابی انسان به گذشته تاریخ و تمدن بشری است به گونه ای که با صرف هزینه‌ کمی می‌توانیم تجربیات تمامی بزرگان و عقلای عالم را به دست بیاوریم.

دانشی با اشاره به برگزاری جشنواره کتاب‌خوانی رضوی، گفت: امسال ۱۴ هزار نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند که در مقایسه با سال گذشته رشد ۳۳ درصدی داشته و در بخش نقاشی کودک دو هزار و ۵۰۰ نفر کودک، یک هزار و ۹۴۰ نفر در بخش نوجوان و پنج هزار و ۲۰۰ نفر بزرگسال شرکت کردند و علاوه‌بر بخش مکتوب در فضای مجازی ما سه هزار و ۷۰۰ شرکت کننده داشتیم.

وی بیان کرد: از این جمع ۱۵ نفر به عنوان برگزیده وجود داشت که جوایز خود را در آیین اختتامیه دریافت کردند و ۲۴ نفر هم شایسته تقدیر بودند که در مراسمی که با حضور نماینده ولی فقیه برگزار شد از آنان تقدیر به عمل آمد.

وی یادآوری کرد: منابع جشنواره از بین ۷۰۰ عنوان کتاب که در چندسال گذشته درباره امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) تدوین شده بود، به مسابقه گذاشته شد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی عنوان کرد: این که در یک جشنواره بیش از ۱۴ هزار نفر شرکت داشته باشند و همه‌ در یک موضوع به مطالعه موضوعی بپردازند اتفاق خیلی خوبی است که در جشنواره کتاب‌خوانی رضوی این روی داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در سال ۱۳۵۷ در استان مرکزی هفت کتابخانه در شهرهای اراک، آشتیان، تفرش، خمین، دلیجان و ساوه و محلات داشتیم که در سال ۱۳۷۷ به ۲۸ کتابخانه و در سال ۱۳۹۷ به ۸۳ کتابخانه رسیده که شامل ۷۳ کتابخانه نهادی و ۱۰ کتابخانه‌ مشاکتی است.

دانشی خاطرنشان کرد: در تطبیق آمار کتابخانه ها بین سال ۱۳۵۷ و ۱۳۹۷ در استان مرکزی ۱۲ برابر در تعداد کتابخانه‌های عمومی رشد داشته‌ایم، لازم به ذکر است که تعداد کتابخانه‌های استان با کتابخانه دانشگاه‌ها و حوزه علمیه و بقیه موارد بسیار بیشتر از این تعداد می‌شود که این نشان دهنده رشد بی‌سابقه کتابخانه ها در ۴۰ سال حیات انقلاب اسلامی بوده که یکی از افتخارات فرهنگی نظام جمهوری اسلامی است.

وی اضافه کرد: در کتابخانه‌های عمومی علاوه بر فراهم کردن زمینه مطالعه کتاب نشست‌های فرهنگی مختلفی هم برگزار می‌شود.

دانشی گفت: از دیگر اقدامات ما در راستای ترویج کتاب‌خوانی مسابقات کتاب‌خوانی و برگزاری آئین‌ها و مراسمات دیگر در سطح کتابخانه‌ها و برپایی کارگاه‌های داستان نویسی و قصه‌گویی ویژه کودکان، دوره‌های آموزشی ارتقای دانش و مهارت کتابداران در سطح کتابخانه‌ها است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی تصریح کرد: در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، آموزش‌های پیشگیری از سو مصرف مواد مخدر، در موضوع حجاب و عفاف و سایر موضوعات کمک کار دستگاه‌های فرهنگی هستیم و نشست‌هایی را در سطح کتابخانه‌های استان برگزار می‌کنیم.

دانشی بیان کرد: ۵۱ هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی عضو هستند که ۲۰ هزار نفر آن مردان و ۳۰ هزار و ۶۳۷ نفر آن را  بانوان تشکیل می‌دهند که از این مجموع ۲۰ هزار نفر کودکان عضو کتابخانه‌ها هستند، تعداد مراجعین ما در ماه گذشته ۸۰ هزار نفر بوده که علاوه بر مطالعه در داخل خود کتابخانه، حدود ۵۰ هزار کتاب را به امانت گرفته‌اند.

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که در چند سال گذشته انجام شده، شاداب سازی و بهسازی فضای کتابخانه برای اعضای به ویژه جوانان بود که منابع استانی برای این کار ۳۰۰ میلیون تومان و از محل اعتبارات نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز ۳۰۰ میلیون تومان در سال گذشته برای بهسازی و شاداب سازی محیط‌های کتابخانه‌ها هزینه شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: در شهر اراک کتابخانه شماره یک بهسازی و در هفته دولت به بهره‌برداری رسید و همچنین کتابخانه شهید زرراستوند با صرف هزینه مناسبی  بهسازی شد و این روند در همه‌ کتابخانه‌ها ادامه دارد و امیدواریم در یک تا دو سال آینده تمام کتابخانه‌ها بهسازی و شاداب سازی شوند.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 198